SHT30 SHT30-D Температура Влажност Сензор Времето Збег Одбор I2C интерфејс Температура Влажност сензор модул За Arduino
Ново

SHT30 SHT30-D Температура Влажност Сензор Времето Збег Одбор I2C интерфејс Температура Влажност сензор модул За Arduino

DEN 177.12

Во форма достапна за нарачката


SHT30 SHT30-D Температура Влажност Сензор Времето Збег Одбор I2 C интерфејс Температура Влажност сензор модул За Arduino
Опис :
Sensiron Температура/Влажност сензори се некои од најдобрите & највисоко точноста на уреди можете да го добиете. И, конечно имаме некои кои имаат вистинска I2 C интерфејс за лесна за читање. На SHT30-D сензорот има одличен ±2% релативна влажност и ±0.3°C точност за повеќето користи.
За разлика од порано SHT сензори, овој сензор има вистинска I2 C интерфејс, и (бонус!) дури и со две адреса опции. Тоа, исто така, е 3 V или 5 V согласност, па можете да моќ и да се комуницира со користење на само за било микро-контролор или microcomputer.
Како една прекрасна чип - па ние откачи до збег табла со SHT30-D и некои придружни circuitry како што pullup отпорници и кондензатори. Секоја цел доаѓа со еден целосно да се составуваат и тестирани PCB збег и мал дел од насловот. Ќе треба да лемење насловот на ПХБ, но тоа е прилично лесен и трае само неколку минути, дури и за почетник.
Моќ Копчиња :
Вин - ова е моќта pin. Чипот може да се користи 2.5-5 VDC за моќ. За напојување на одборот, го даде истата сила како логика на ниво на вашиот микроконтролерски - на пр. за 5 V микро како Arduino, користете 5 V. За 3.3 V контролер како Raspbery Пи, поврзете да 3.3 V
GND - заедничка основа за моќ и логика I2 C Логика игли : SCL - I2 C часовник pin, поврзете се на вашата микроконтролери I2 C часовник линија. Оваа игла има 10 K pullup отпорник да се Вин СДА - I2 C податоци pin, поврзете се на вашата микроконтролери I2 C податоци линија. Оваа игла има 10 K pullup отпорник да се Вин Други Игли : ADR - Ова е I2 C адреса избор pin. Оваа игла има 10 K се повлече надолу отпорник да се направи default I2 C адреса 0x44. Можете да го врзуваат овој pin за да го Вин да се направи адреса 0x45
ПРВО - Хардвер ресетирање на пивце. Има 10 K pullup на тоа да се направи чип активни стандардно. Поврзете се на теренот, да се направи хардвер ресетирате!
ALR - Alert/Прекин на производство. Можете да ја прилагодите сензорот за да ве извести кога некој настан има и тоа. Проверете datasheet за тоа како можете да го поставите на сигнали
Пакет Се Вклучени :
1 X SHT30 SHT30-D Температура Влажност Сензор Збег Одбор

Главните својства

Бренд Име:
mrmraket
Број На Модел На:
SHT30
Компатибилен Марка/Модел:
Никој

Избор на купувачот